Prijímanie potravy v bahnitých vodách

Prijímanie potravy a kŕmnych boilies v bahnitých vodách

 

bahno kapor

Väčšina lovných kaprových revírov na Slovensku sú priehrady a majú teda bahnité dno. S výnimkou zopár priezračných štrkovísk, či niekoľkých pieskovní na záhorí, je dno typickej slovenskej kaprovej vody pokryté blatom. Hrubšia, či tenšia vrstva riedkeho blata, s kapsami tlejúceho nánosu - nadupanými vysoko hodnotnou potravou.

Kal

Kal vzniká rozložením organického materiálu ako listov, zvyškov tráv a odumretých burín ktoré sa dostali do vody z brehov. Vo vode ich potom spracúvajú najmä huby a baktérie, ktoré ich rozložia na veľmi malé častice. Tie sú už roznesené podvodnými prúdmi či inými fyzikálnymi vplyvmi  po dne a usádzajú sa v miestach, kde sú tieto vplyvy najmenšie. 

Bahenné lôžko

Časom tento proces vytvorí tzv. bahenné lôžka, ktoré sú ideálnym životným prostredím pre bezstavovce ako napríklad larvy pakomárov. Tieto bezstavovce tvoria bez pochýb jednu z najdôležitejších zložiek potravy kaprov. Tí sa zasa časom veľmi adaptovali a doslova “vypilovali” techniku prijímania potravy v takomto prostredí.

Bahenné lôžko môže byť hlboké niekoľko desiatok centimetrov a mali by sme ho považovať za trojrozmerné prostredie. Niektoré druhy červov môžu žiť hlboko v nánose a ich fúzatí predátori ich musia doslova vyhrabávať. Kapor sa do blata pri hľadaní týchto chutných kúskov zaryje pokojne do polovice dĺžky svojho tela.

Hľadanie potravy v bahne

Pomocou svojho najviac rozvinutého zmyslu – chuti dokážu vyhľadať potravu zarytú hlboko v bahne. Pri takomto rytí vznikajú obrovské oblaky kalu, ktoré sa dostávajú do vodného stĺpca a doslova vysielajú potravinové signály. Kvôli nulovej viditeľnosti sa kapor v tomto prostredí dokáže spoliehať len na svoje dotykové a chuťové zmyslové vnemy.

Keď sa kapry kŕmia v bahne, často uvoľňujú nahromadené plynové bubliny, ktoré potom stúpajú a vytvárajú dobre známe retiazky. Toto je jasný znak toho, že ryjú hlboko v tlejúcom blate, no nemusí to jednoznačne znamenať, že sa budú zaoberať nami prezentovanou nástrahu na povrchu nánosu kalu. Ak majú v blate zrovna dostatok toho, čo v ňom hľadajú, môžete si byť istí, že na na vašu nástrahu sa vyprdnú, môže byť aj posvätená.

Najhoršie, či najlepšie lovné miesto ?

Viac krát nás to extrémne frustrovalo, videli sme všetky znaky prítomnosti rýb na našom mieste, ryby sa evidentne kŕmili z dna, napriek tomu sme nemohli urobiť záber. Po niekoľkých hodinách tejto frustrácie sme vytiahli rybu, ktorá bola chytená za bok tváre. Myslím, že nemôže byť jasnejší dôkaz o tom, že kapor ryl okolitý substrát, no vôbec nemal v úmysle jesť moju nástrahu.

Ak však také lôžko začnete systematicky kŕmiť, môže ísť kľudne o najlepší flek celého revíru. Nenechajte sa odradiť tým, že montáž odtiaľ vyťahujete napáchnutú smradľavým blatom.

 

Preto stojí za zváženie, či pokus vyskúšať na takýchto miestach kŕmiť aj dlhodobejšie kvalitnými kŕmnimi boilies, ktoré sú hlavne vysoko aromatické. Už len si zvážiť či vsadiť na ovocné príchute napríklad kŕmne boilies ananás alebo banán, alebo cez leto skôr boilies príchuti Krill či Oliheň-Chobotnica.

 

 

 

Ďakujeme Michalovi B, za už druhý článok, vedierko-s-boilies

Ako vďaku mu posielame na vyskúšanie aj naše boilies
vedierko 5kg  Oliheň-Chobotnica.

 

Chceli by ste sa podeliť so svojou skúsenosťou s boilies aj vy ?
Zašlite nám Váš článok. A my ako ho zverejníme, tak Vás odmeníme našimi boilies.

Spolupracujeme: Pppcreative.sk, Lencos In